Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Epilasyon, son teknoloji kullanılarak, kısa sürede, en az ağrıyla istenmeyen tüylerden güvenilir ve etkin bir şekilde kurtulma yöntemidir.  Kullanılan ışın birbirine paralel giden tek renk ve tek dalga boyunda, gözle görülmeyen ışık demetidir. Etkili olmasının ana prensibi, seçici olmasıdır ve sadece kıl folekülünü tahrip etmesidir. Dalga boyu ve atış genişliği ayarlanmış olan ışın, melanin pigmenti tarafından emilir ve kıl folikülünde ısı enerjisine dönüşür. Bu seçici emilim sayesinde cildin üst tabakaları etkilenmeden kıl folikülü tahrip edilmiş olur.Entegre soğuk hava ile acısız ve ağrısız epilasyon imkanı sağlar. Diğer metodlardan ayıran ana özellik, kılı çevreleyen dokunun zarar görmemesi ve sadece kıl kökünün etkilenmesidir. FDA, 1997 yılında epilasyon tedavisinin güvenilir bir yöntem olduğunu onayladı.

Epilasyonun Faydaları Nelerdir ?

Epilasyon vücudun tüm bölgelerinde rahatça uygulanır. Diğer epilasyon türlerine göre işlem oldukça kısa sürer ve epilasyondan sonra hastalara herhangi bir kısıtlama yapılmaz . Epilasyonun başarıya ulaşma süreci kişisel faktörlere bağlı olarak değişir. Beyaz tenli ve koyu renk tüylenmesi olanlar, esmer ve açık renk tüylenmesi olan kişilere kıyasla daha kısa sürede sonuca varabilirler. Ayrıca yapılan çalışmalar 35 yaş üstü olan kişilerde epilasyonun daha başarılı olduğunu gösterir.
Tedavinin süresini kısaltmak için, hastaların seans aralarında çıkan tüylere ağda, ip, cımbız gibi yöntemler uygulamamaları gerekir.

Epilasyon, ciltte izler bırakmaz. İşlem sonrası uygulama yapılan bölgede hafif bir pembeleşme olması doğal sayılır. Bu renk değişikliği birkaç dakikadan birkaç saate uzayabilir. Bunun dışında ciltte herhangi bir etki yaratmaz.
Epilasyon tedavisi yaptırmayı düşünen kişilerin dikkat edecekleri tek nokta, istedikleri bölgenin bronzlaşmasını tedavi süresince en aza indirmek.Son derece pratik, güvenli, minimum ağrılı olan bu yöntemde enfeksiyon riski kesinlikle yoktur.

Epilasyon Ne Kadar Zaman Alır?

Tedavi edilecek alanın genişliğine göre seans süreleri değişebilir.Bu yöntemle
istenilen sonuca ulaşmak, tekrarlanan seanslarla mümkündür. Tedavi süresinin uzunluğu uygulanan bölge, hastanın yaşı, cilt rengi, hormonal durumu gibi birçok faktöre bağlı olarak farklılıklar gösterir. Kişilerin hormanal dengeleri, tedavi seyri açısından önemli bir faktördür. Aktif hormonal bozukluğu olan kişilerde vücut yeni kıl kökleri üretebileceği için, bu tedaviden fayda görmeleri diğer kişilere göre fazla seans sayısı gerektirebilir. Bu nedenle epilasyona başlamadan önce hormonal denge sağlanmalı, daha sonra epilasyona geçilmelidir. Zira epilasyonla varolan kıl kökleri tahrip edilebilir. Yeni kıl köklerinin oluşmasının önüne geçilemez. Tedaviden faydalanmada yaş önemli bir faktördür. Vücudun kıl kökü yaklaşık 17 yaşında son bulduğundan dolayı, bu yaştan sonra tedaviye başlanmalıdır.

Epilasyon Nasıl Hissedilir ?

Tedavi süreci minimum ağrılı, minimum acılıdır. Derinin üst yüzeyinde (epidermis) bulunan hücreler ısınarak dermisi ısıtır. Çoğu hasta minimal düzeyde bir rahatsızlık hisseder, ancak bu rahatsızlık hissi de hafif bir ısı ya da karıncalanma hissinden öte bir şey değildir.

İğneli Epilasyon

Yaklaşık 100 yıldır uygulanan en eski epilasyon yöntemidir. Her türlü kıl yapısında etkilidir. İnce, sarı, beyaz kıllarda lazer epilasyon ile alınamayan sonuçlar, iğneli epilasyonla çözüme ulaştırabilmektedir.

İğneli epilasyon, ustalık gerektiren ve mutlaka steril koşullarda uygulanması gereken bir işlemdir. Bu yöntemde, kıl köklerinin yapısına uygun iğne numarası tespit edilerek size teslim edilecektir. Size ait, ince ve yumuşak steril bir iğneyle kıl köküne girilerek elektrik akım uygulanır. Böylece kıl kökleri tahrip edilerek kalıcı bir çözüm sağlanır. Uygulanacak seans sayısı tüylerin çıkış süresi, yapısı, rengi ve yoğunluğuna göre belirlenir.

İğneli Epilasyon Tekniği

Epilasyon yapılacak bölge temiz olmalıdır.

Kılların boyutunun cımbızla çekilebilecek uzunlukta olması gerekmektedir.

Uygulama sırasında hafif bir ısı hissedilir.

Kullanılan iğneler steril ve kişiye özel olmalıdır.

İğne paralel tutularak kıl folikülüne sokulur ve akım verilir.

İğneyi çıkartmadan önce akım kesilir.

Kıl folikülü tahrip olmuşsa kıl kolayca çıkar.

Uygulama süresi her defasında kıl yoğunluğuna göre değişir.

Ciltte hafif kabarıklıklar veya kızarıklıklar görülebilir.

Çok dikkatli çalışılmasına rağmen hafif kızarıklıklar ve küçük kabuklanmalar olabilir.

Uygulamadan hemen %100 sonuç almak mümkün değildir. Çünkü her kılın dönemi vardır. Bu dönemler anagen, katagen, telogen dönemlerdir.Bu dönemler iğneli epilasyonda son derece önemlidir. Kıllar anagen dönemdeyken iğneli epilasyondan maksimum etki alınacaktır.

Uykusuz, yorgun ve regli döneminde, karın açken, grip gibi rahatsızlıklarda iğneli epilasyon yaptırılmamalıdır. Bu dönemlerde vücut hassas olduğu için acı hissi verebilir.

Varisli hastalara, kalp pili kullananlara, ödem olan kişilere, şeker hastalarına, hamilelere, aids hastalarına kesinlikle uygulama yapılmaz.

İğneli Epilasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Epilasyonu takip eden 24 saat içinde cildin oksijen almasını engelleyen faktör parfüm, deodorant gibi kozmetik ürünlerinin sürülmemesi tavsiye edilir.

• Epilasyondan sonra cilt sıcak su ve kese ile tahriş edilmemelidir.

• 24 saat su ile temasta bulunulmamalıdır.

• Özellikle asit bazlı sabunlar hassas ciltlerde iritasyona ve alerjiye sebep olabilir.

• Solaryuma girilmemelidir.

• Ayrıca epilasyonu takip eden 3 gün içerisinde kızgın güneş altında bronzlaşılmamalıdır.

• Cilt bakımı bir hafta öncesi veya sonrası yapılmalıdır.

 

Merkezimizde Lazer Epilasyon paketleri bitirme garantilidir.